Bosch GSS12V-40N 12V Max Brushless Sheet Orbital Finishing Sander (Bare Tool)
Unit price
/
Unavailable
Shipping calculated at checkout.
Bosch GSS12V-40N 12V Max Brushless Sheet Orbital Finishing Sander (Bare Tool) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
DESCRIPTION:
This Bosch 12V Max Sheet Orbital Finishing Sander delivers freedom from a cord and maximum tool control. The GSS12V-40 features a well-balanced ergonomic grip, designed to keep the hand close to the workpiece for additional control. The powerful motor provides a high rate of stock and material removal, delivering corded-like power. The 12V Max brushless motor also provides extended runtime, allowing the user to sand in tight, hard-to-reach areas without having to fumble over a cord over the shoulder or arm. The orbital sander handles a variety of sanding applications. The sander has interchangeable sanding plates, allowing 1/4 sheet, 1/3 sheet and detail sanding, for ultimate control and versatility. The included dust bag allows mobile dust collection, while the tool has an interface for vacuum hose attachment. The tool features soft-start technology, constant speed, a speed selector, a hook-and-loop backing pad and an easy-to-reach on/off switchINCLUDES:
(1) GSS12V-40 12V Max Brushless Sheet Orbital Finishing Sander
(2) Sanding Plates
(3) Sandpaper Sheets
(1) Dust Bag
(1) Hole Punc
FEATURES:
- Powerful cordless motor - delivers a high rate of stock removal, delivering corded-like power
- Brushless 12V Max motor - provides long runtime
- Interchangeable sanding plates - allows 1/4 sheet, 1/3 sheet and detail sanding
- Soft-start technology - reduces startup torque to ease into the workpiece
- Constant speed - provides smooth operation and reliable speed under load
- Hook-and-loop backing pad - conforms to many contours
- Speed selector - offers results in different materials and applications
- Easy-to-reach on/off switch - provides easy control
- Cordless sheet orbital sander - combines freedom from a cord and maximum control
Specifications
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
|---|---|
| Dust Collection | Yes |
| Height in | 4.3" |
| Length in | 7.7" |
| No Load OPM | 6,000 - 10,000 |
| Paper Size / Type | 1/4 Sheet, 1/3 Sheet, Detail Sheet |
| Sander Type | Orbital Sanders |
| Speed Control | Variable Speed |
| Speed Range | 6,000 - 10,000 OPM |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 1.8lb |
| Weight (lbs.) | 1.8 |
| Width in | 5.2" |
| Power Source | Cordless |
| Battery | 12 V |