Bosch GSB12V-300B22 12V Max Brushless 3/8 In. Hammer Drill/Driver Kit with (2) 2.0 Ah Batteries
Bosch GSB12V-300B22 12V Max Brushless 3/8 In. Hammer Drill/Driver Kit with (2) 2.0 Ah Batteries is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Couldn't load pickup availability
This 12V Max 3/8 In. hammer drill/driver is a professional-grade tool that provides real power at an unreal size. The Bosch GSB12V-300 features an efficient brushless motor that delivers 300 In.-Lbs. of torque, along with a max speed of 1,750 rpm and 26,250 bpm. With a head length of 6.7 In. and a weight of 2.2 Lbs. (with included battery), this compact powerful hammer drill is an ideal tool for overhead work or tight spaces. It provides two-speed transmission and 20+1 clutch settings, for more precise screwdriving. It has a durable three-jaw keyless chuck. It has an LED light to illuminate dark work areas. This kit features two 12V Max 2.0 Ah batteries and a charger.
INCLUDES
(1) GSB12V-300 12V Max Brushless 3/8 In. Hammer Drill/Driver
(2) 12V Max Lithium-Ion 2.0 Ah Batteries
(1) 12V Max Charger
(1) Four-Tip Bit Holder
(4) Impact Toughâ„¢ Bits
(1) Belt Clip
(1) Carrying Bag
- Hammer drilling – provides 26,250 bpm, ideal for drilling in masonry and brick
- Precision 20+1 clutch settings – allows for accurate torque settings for less fastener damage
- Durable three-jaw keyless chuck – delivers tool durability in a 3/8 In. hammer drill/driver
- LED light – illuminates dark work areas effectively
Specifications
| Power Source | Cordless |
|---|---|
| Battery/Charger Included | Yes |
| Case Type | Bag |
| Chuck Capacity | 3/8" Keyless Chuck |
| Chuck Design | Keyless |
| Chuck Size | 3/8 in |
| No Load BPM | 26,250 |
| No Load RPM | 0-460 / 0-1,750 |
| Torque (in. lbs.) | 300 |
| Weight | 1.8lb |
| Width | 2.0" |
| Length | 6.7" |
| Height | 6.3" |
| Battery | 12 V |